Stjärnvärvning. Alisa Pöllänen är klar för Pixbo Wallenstam. Landslagsstjärnan ansluter direkt från den finska ligan.
Stjärnvärvning. Alisa Pöllänen är klar för Pixbo Wallenstam. Landslagsstjärnan ansluter direkt från den finska ligan.

Pixbospelaren bakom landslagsvärvningen: ”Haft betydelse”

Innebandy

31 A-landskamper, sju U19-landskamper och uttagen till allstar-team i VM 2015 – nu är den finska forwarden Alisa Pöllänen klar för Pixbo Wallenstam.

Det var redan under U19-VM år 2012 som Pixbo Wallenstam fick upp ögonen för den finska superforwarden. Då sänkte Alisa Pöllänen
Sverige i semifinalen med sitt mål i förlängningen och blev även utsedd till matchens bästa spelare.
– Hon syntes där helt klart. Sedan dess har vi följt henne, säger Pixbos sportchef Kalevi
Pessi till Härryda-Posten.
Nu är också den 23-åriga finskan klar för Pixbo Wallenstam. Det offentliggjorde klubben under den gångna helgen.
– Det är en fantastisk spelare. Hon är otroligt begåvad och precis vad vi behöver,
säger Kalevi Pessi.
Pixbos sportchef lyfter fram att lagets försvarsspel har varit i toppklass under den senaste säsongen, men att det är offensiven och uddlösheten som varit det stora problemet. Där hoppas man nu få hjälp till den kommande säsongen av det finska nyförvärvet.
– Vi har haft svårt att göra mål. Alisa (Pöllänen) är väldigt bra när det kommer till just den biten, säger Pessi.
Förutom att Pixbo har scoutat Pöllänen under en längre tid så fick man också hjälp av en egen spelare för att lyckas locka över den finska stjärnan. Laura Manninen och Alisa Pöllänen känner varandra från såväl U19-landslaget och A-lands-
laget och Manninen har haft en hel del dialoger med Pöllänen under övergången.
– Laura har pratat väl om henne till oss och har också haft betydelse och gjort
valet lättare för Alisa. Både för att vi har en finsk spelare, men också för att hon berättat hur vi i Pixbo jobbar med spelarna både på och utanför planen, säger Pessi.
Alisa Pöllänen anländer till Pixbo Wallenstam under första veckan i augusti. Då kommer hon, tillsammans med Laura Manninen, direkt från ett landslagsläger. Till klubbens hemsida säger nyförvärvet så här om klubbvalet:
– Pixbo Wallenstam verkar vara en väldigt professionell klubb och jag uppskattar hur väl de tar hand om spelare och hur väl organisationen fungerar. Damlaget är ruskigt bra, med så många duktiga spelare. En sak jag fäste mig vid var allas inställning och hur mycket alla vill lyckas. För min egen del så blir allting nytt, så jag försöker vara så ”open-minded” som möjligt. Men samtidigt vill jag också vinna det där guldet, jag kommer in med nytt blod och tar med mig min finska sisu.
Pixbo har inte legat på latsidan när det kommer till att knyta fast spelare och värva nytt till nästa säsong. Truppen är inte riktigt spikad ännu, men för Härryda-Posten bekräftar nu Kalevi Pessi att Alisa Pöllänen blir lagets sista nyförvärv till den kommande säsongen.
– Vi hade många utgående kontrakt i år, men vi har haft en dialog med spelarna tidigt. Vi har några spelare kvar som vi ska förlänga med, men där är vi redan överens. Det är bara pappersarbete kvar. Vi kommer inte att göra några fler nyförvärv, säger Pessi.
Det känns som att ni får behålla stommen i truppen och spetsar nu med ett par nyförvärv. Hur känner du kring det?
– Det känns bra. Sedan har vi stora förhoppningar på våra unga spelare som blivit ett år äldre och fått lite mer erfarenhet. Vi kör hårt nu med individuell träning där vi tittar på vad varje spelare behöver förbättra, säger Kalevi Pessi.
Till klubbens hemsida säger damlagets nya tränare, Per Tjusberg, så här om att Alisa Pöllänen ansluter till truppen:
– Det är en spelare som har verktygen att bli en världsklasspelare. Med sin teknik, kreativitet och målkänsla kommer hon att ge oss nya dimensioner i vårt anfallsspel.

 

Kommentera
Dela innehållet

Du måste ha ett konto och vara inloggad för att kommentera.


Logga in
Registrera dig
Glömt lösenord?

Logga in

Registrera dig

Lämna korrekta uppgifter. Kommentarer med oriktiga uppgifter godkänns inte.

Genom att skapa ett användarkonto så godkänner jag också reglerna för kommentering.
Obs. Enligt lag har du ett personligt juridiskt ansvar för det du skriver.

Glömt lösenordet?

Skriv in ditt användarnamn eller e-post för att få tillbaka det

gillahppafacebook